Warsztaty w Muzeum Archeologicznym


Warsztaty w Muzeum Archeologicznym

W piątek 31marca uczniowie klasy 1LA wzięli udział w warsztatach w Muzeum Archeologicznym w Krakowie na temat: ,, W co wierzyli dawni Słowianie. Światowid ze Zbrucza”.

W trakcie warsztatów zaprezentowano wierzenia dawnych Słowian, najważniejszych bogów w ramach religii słowiańskiej oraz szczegółowo skupiono się na Światowidzie ze Zbrucza, który jest jednym z najważniejszych zabytków na terenie Muzeum Archeologicznego. Światowid ze Zbrucza to posąg wykonany z wapienia, jego wysokość wynosi 2,57m, waży ok. pół tony, wydobyty z rzeki Zbrucz na Podolu.

W dorzeczu rzeki leżał ponad 1000lat, do 1848r. W 1848 roku była wielka susza i jedna z głów Światowida wówczas się ujawniła. Światowid to XIX wieczna nazwa narzucona temu bożkowi. Warsztaty na temat wierzeń Słowian stały się również pretekstem do odwiedzenia innych wystaw znajdujących się w muzeum, m. in. dotyczących Starożytnego Egiptu czy znalezisk archeologicznych na terenie Peru.