Urodziny Stanisława Wyspiańskiego, Patrona Naszej szkoły


Urodziny Stanisława Wyspiańskiego, Patrona Naszej szkoły

Zbliża się 153. rocznica urodzin Stanisława Wyspiańskiego, Patrona Naszej szkoły.

„By zacząć sztukę, stworzyć dzieło, potrzeba męki, trudu, pasji, bólu, skarg, żalu, smętku, lęku, grozy, litości”.

Stanisław Wyspiański,

Malarz, pisarz, scenograf, grafik, ilustrator, typograf. Można by wymieniać długo. Człowiek o wielości talentów, uparty, konsekwentny. Jeden z tych, którzy nie przyzwyczajają się do rzeczywistości zastanej, za wszelką cenę chcą ją zmieniać. 38 lat krótkiego życia wypełnionego sztuką w różnych jej odsłonach. 38 lat walki.  Do ostatnich dni tworzył. Kiedy nie miał już władzy w rękach kazał przywiązywać sobie deski do ramion, a do nich narzędzia do rysowania. Kiedy nie mógł już malować, dyktował utwory literackie. Artysta wszechstronny i obdarzony niespotykaną wyobraźnią. Wszystkie swe działania prowadził z artystyczną odwagą i rozmachem. Twórca scenografii, utworów literackich, wzruszających portretów i zapierających dech w piersiach witraży. 

W 1969 roku nasza szkoła otrzymała imię Stanisława Wyspiańskiego