Światowy Dzień Ziemi


Światowy Dzień Ziemi

Światowy Dzień Ziemi – największe święto ekologów, obchodzone od 50 lat. Zwykle 22 kwietnia w blisko 200 krajach odbywają się festyny i akcje zachęcające do ekologicznego stylu życia i przypominające o zagrożeniach dla klimatu. 

Warto przyjrzeć się bliżej temu, co dzieje się z naszym najbliższym otoczeniem i zastanowić się, co możemy zrobić, aby przekazać Ziemię bez szwanku następnym pokoleniom.

Przede wszystkim jednak pamiętajmy, że Dzień Ziemi to nie jednorazowe święto. Powinien trwać przez cały rok i składać się z szeregu drobnych zachowań.

 

Podpowiadamy kilka codziennych przyzwyczajeń, które ekolodzy uważają za najważniejsze dla powstrzymania degradacji naszego środowiska:

  • Nie marnujemy jedzenia. Na świecie wyrzuca się 1/3 produkowanej żywności, w czasach gdy aż 821 milionów ludzi głoduje.
  • Segregujmy śmieci. Wg Eurostat statystyczny Polak wytwarza rocznie 315 kg odpadów.
  • Oszczędzamy wodę i prąd – globalna susza daje się już we znaki także w Małopolsce, z kolei produkcja energii zostawia ogromny ślad węglowy.
  • Sadzimy zielone – jedna dorosła sosna produkuje tyle tlenu, ile zużywają trzy osoby, jedna roślina na biurku pomaga się szybciej odprężyć i wyciszyć emocje.

    Źródło:malopolska.pl

 
Z okazji Dnia Ziemi młodzież Naszej szkoły brała  udział w warsztatach ekologicznych. Wykorzystując różne materiały z recyklingu  wykonała ozdoby świąteczne.
Oto efekt ich pracy: