Światowy Dzień Ziemi – największe święto ekologów, obchodzone od 50 lat. Zwykle 22 kwietnia w blisko 200 krajach odbywają się festyny i akcje zachęcające do ekologicznego stylu życia i przypominające o zagrożeniach dla klimatu.
Warto przyjrzeć się bliżej temu, co dzieje się z naszym najbliższym otoczeniem i zastanowić się, co możemy zrobić, aby przekazać Ziemię bez szwanku następnym pokoleniom.
Przede wszystkim jednak pamiętajmy, że Dzień Ziemi to nie jednorazowe święto. Powinien trwać przez cały rok i składać się z szeregu drobnych zachowań.
Podpowiadamy kilka codziennych przyzwyczajeń, które ekolodzy uważają za najważniejsze dla powstrzymania degradacji naszego środowiska:
- Nie marnujemy jedzenia. Na świecie wyrzuca się 1/3 produkowanej żywności, w czasach gdy aż 821 milionów ludzi głoduje.
- Segregujmy śmieci. Wg Eurostat statystyczny Polak wytwarza rocznie 315 kg odpadów.
- Oszczędzamy wodę i prąd – globalna susza daje się już we znaki także w Małopolsce, z kolei produkcja energii zostawia ogromny ślad węglowy.
- Sadzimy zielone – jedna dorosła sosna produkuje tyle tlenu, ile zużywają trzy osoby, jedna roślina na biurku pomaga się szybciej odprężyć i wyciszyć emocje.
Źródło:malopolska.pl