TECHNIK STYLISTA


Limit przyjęć: jeden oddział

Przedmioty punktowane ze świadectwa:

  • język polski
  • matematyka
  • j. angielski
  • plastyka
  • przedmioty rozszerzone:  j. angielski
  • języki obce w trakcie nauki: angielski, francuski.

Zawód łączący umiejętności z zakresu odzieżownictwa, fryzjerstwa i wizażu.

Stylista wykorzystuje umiejętności projektowania i wykonywania kolekcji wyrobów odzieżowych, wiedzy z zakresu doboru barw kolorystycznych, fryzur i makijażu.

W branży stylisty bardzo ważną rzeczą jest wiedza i umiejętność tworzenia, wykonywania kreacji, zgodnie z życzeniem klienta.

Zawód ten odpowiada na potrzebę klienta bycia atrakcyjnym i zadbanym, poprzez wykreowanie jego nowego wizerunku.

Odpowiedni zewnętrzny wizerunek jest nie do przecenienia, gdyż ma wpływ na relacje z innymi, samopoczucie, życie prywatne i zawodowe.

Technik stylista to mistrz tworzenia wizerunku klienta. Połączenie elementów projektowania i wykonywania kolekcji wyrobów odzieżowych z elementami projektowania, doboru fryzury oraz makijażu, daje możliwość uzyskania kompleksowego wykształcenia odpowiadającego na potrzeby rynku pracy.

Wygląd zewnętrzny jest coraz bardziej ceniony. Obserwuje się jego wpływ na życie zawodowe, dlatego zawód ten uważany jest za zawód przyszłości. Zawód technik stylista jest zawodem w branży przemysłu mody. Zostały w nim wyodrębnione dwie kwalifikacje.


Kwalifikacja MOD.03. Projektowanie i wytwarzanie wyrobów odzieżowych (obecnie prowadzimy naukę w tej kwalifikacji)


Projektowanie i wytwarzanie wyrobów odzieżowych, kwalifikacja wyodrębniona zarówno w zawodzie krawiec, jak i w zawodzie technik przemysłu mody.

Specjalista kreator mody, stylista wizerunku i technolog. Potrafi projektować ubiory dla różnych sylwetek z uwzględnieniem cech osobowości, po wcześniejszym przeprowadzeniu analizy człowieka pod kątem typu urody, budowy sylwetki, charakteru na podstawie obserwacji i wywiadu.

Posiada umiejętności w zakresie reklamowania branży modowej np.: organizując pokazy i projektując wystawy. Daje szansę na zatrudnienie w nowoczesnym punkcie usługowym na stanowisku stylista odzieży, sprzedawca w sklepie odzieżowym jako kreator mody , bądź realizować się w prowadzeniu własnej działalności.


Kwalifikacja MOD.15. Stylizacja ubioru i kreacja wizerunku


Stylizacja ubioru i kreacja wizerunku to dziedzina związana z modelowaniem, kreowaniem całej sylwetki.

Obejmuje nie tylko ubiór ale także fryzurę i makijaż. We współczesnym świecie o wyglądzie zewnętrznym człowieka, który ułatwia funkcjonowanie w sferze życia prywatnego i zawodowego, decyduje jego ubiór, styl  i sposób zachowania.

Właściwy wygląd zewnętrzny to taki, który niezależnie od wieku i warunków fizycznych podkreśla atuty urody i osobowości, a tuszuje mankamenty. Ideą pracy stylisty jest upiększanie, dobór pasującej palety odcieni kolorów, wzorów, zestawień i dodatków.

Absolwent może kontynuować i doskonalić swoje kwalifikacje w ramach studiów licencjackich i magisterskich, na kierunkach: technologii odzieżowych i wzornictwa oraz fryzjerstwa i wizażu lub innych, a także podnosić swoje kwalifikacje na wszelkiego rodzaju kursach zawodowych. Politechnika Łódzka, Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach, Bielska Szkoła Tekstylna, Szkoła Mody w Krakowie., ASP w Łodzi (Wydział Tkaniny i Ubioru) oraz ASP w Warszawie (Katedra Mody na Wydziale Wzornictwa).

Techniki stylista to nowy zawód, kształcenie w tym kierunku dopiero się rozpoczyna  i wręcz idealnie wpisuje w działalność naszej szkoły.

Mamy ogromne doświadczenie w kształceniu młodzieży (kształcimy od ok.140 lat).

Technikum Odzieżowe nr 18 działające w ramach Zespołu Szkół Odzieżowych nr 1 w Krakowie zajęło 18. miejsce w Polsce ( w Krakowie 3. miejsce) wśród wszystkich techników różnych specjalizacji zdobywając „ZŁOTĄ TARCZĘ” PERSPEKTYWY 2021 jest ona gwarantem wysokiej jakości nauczania ogólnego i zawodowego.