Akademia z okazji Święta Niepodległości


Akademia z okazji Święta Niepodległości

W dniu 10 listopada odbyła się w naszej szkole uroczysta Akademia z okazji 105 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Spotkanie zostało podzielone pod względem merytorycznym i stylistycznym na dwie części. W pierwszej, o charakterze patriotyczno- tradycyjnym obejrzeliśmy fragment filmu „Przedwiośnie” ilustrujący emocje Polaków przekraczających granicę odrodzonej II Rzeczypospolitej, a także prezentację pokazującą rolę Orląt Lwowskich w naszej pamięci historycznej.

Poruszającą muzyczną aranżację na skrzypcach wykonała uczennica Patrycja Różańska. Wysłuchaliśmy także pieśni z 1918 roku : „Rozkwitają pąki białych róż” w interpretacji ucznia Piotra Furtaka. Całości części pierwszej dopełnił dynamiczny utwór „Stand up” w wykonaniu Darii Czarnik.

Druga część akademii miała charakter muzyczno- estradowy i oddawała w swoim założeniu bogactwo polskiej kultury. Usłyszeliśmy w niej utwory oryginalnie śpiewane przez gigantów polskiej piosenki wykonane w aranżacji naszych uczniów oraz gościnnie absolwentki Liceum im. Josephine Gebert w Piekarach. Anna Koper zaśpiewała „W moim malutkim domku”, „Nauczmy się żyć obok siebie”, „Nie pytaj o Polskę” oraz w duecie z Piotrem Furtakiem „Z Tobą chcę oglądać świat”. Natomiast Daria Czarnik wykonała utwór „Aleja gwiazd”.

Akademię przygotowała klasa 2TSA z Panią Profesor Bernadettą Sendra – Cebulą oraz Pan Profesor Dominik Karcz.

Spotkanie prowadzili: Paulina Szczyrbak z klasy 2TSA oraz Filip Mucha z klasy 5TPA.