Program profilaktyczny w Naszej szkole – wirus HPV

Program profilaktyczny w Naszej szkole – wirus HPV

Profilaktyka zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV)

 

Światowa Organizacja Zdrowia w 2009 r. opublikowała stanowisko uznające raka szyjki macicy i inne choroby wywoływane przez wirusa brodawczaka ludzkiego (ang. Human Papilloma Virus – HPV) za problem zdrowia publicznego o zasięgu globalnym. Istnieje około 170 typów wirusa HPV, wśród nich znajdują się typy 16 i 18 wywołujące 70% zakażeń prowadzących do zmian nowotworowych raka szyjki macicy. Do zakażenia wirusem HPV dochodzi zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn. Zakażenia przenoszone są głównie drogą płciową. Zakażenia wirusem HPV mogą prowadzić do pojawienia się brodawek narządów płciowych.

 

Nasza szkoła wzięła udział w II edycji Programu Profilaktycznego organizowanego przez Szpital Dziecięcy im. Świętego Ludwika w Krakowie. W ramach programu uczniowie na lekcjach biologii zostali zapoznani z problemem zakażeń HPV, pracowali ze specjalnie przygotowanymi kartami oraz oglądali film, który bardzo przystępnie tłumaczył problem zakażeń HPV, sposób rozwoju raka i profilaktykę.

 

W ramach programu w szkole powstała gazetka informacyjna dla uczniów, nauczycieli i rodziców, w której każdy mógł poczytać o wirusie i profilaktyce zakażeń.

 

Programem zostali objęci również rodzice uczniów – na zebraniu z wychowawcą każdy rodzic otrzymał broszurę informacyjną, w której zawarto najistotniejsze informacje.

 

Więcej informacji znajdziecie klikając w poniższy link:

http://profilaktykawmalopolsce.pl/szczepienia-przeciwko-hpv/wirus-brodawczaka-ludzkiego-hpv/item/945-co-to-jest-hpv