Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci – konkurs na stylizację modową

Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci – konkurs na stylizację modową

Konkurs adresowany jest do młodzieży gimnazjalnej i licealnej zainteresowanej modą z lat okupacji oraz pierwszych lat powojennych.

Organizatorom Konkursu zależy na pogłębieniu poszukiwań artystycznych młodych twórców oraz zainteresowaniu ich historią. Moda może stać się drogą do poznania historii Polski tamtego okresu.  Konkurs jest wyjściem naprzeciw potrzebom nowoczesnego patriotyzmu. Celem konkursu jest, aby młodzież zainspirowana zdjęciami babć, dziadków oraz innych postaci ze starych fotografii stworzyła swoje własne stylizacje z epoki.

Oceniana jest całość stylizacji – ubiór, fryzura, charakteryzacja, wszelkie dodatki. Wszystkie nadesłane zdjęcia zostały ocenione przez profesjonalne jury, a wyłonieni w ramach eliminacji młodzi projektanci zostali zaproszeni do udziału w finałowym etapie konkursu, który odbył się w Gdyni.

Był to pokaz mody, podczas którego zaprezentowano stylizacje, uczestnicy wzięli także udział w warsztatach, gdzie pod kierownictwem profesjonalnych kostiumologów, charakteryzatorów i projektantów mody poznali najważniejsze zagadnienia z zakresu charakteryzacji filmowej, fotograficznej, wizażu, a także stylizacji włosów.

W konkursie udział wzięła już po raz kolejny uczennica

klasy III Technikum Sabina Sgolik zdobywając III miejsce.

Serdecznie gratulujemy !!!


 

Opis do stylizacji Sabiny Sgolik.

Stylizacje w czasie wojny, jak i chwilę po niej charakteryzują się elegancją i bardzo kobiecą sylwetką w kształcie klepsydry, najczęściej była to rozkloszowana spódnica i pasek wiązany w talii. Kobiety nosiły sztuczną biżuterię i fryzury upięte z loków. Noszono także makijaż, usta pomalowane czerwoną szminką, rumiane policzki oraz lekko podkreślone oczy. Całość tworzyła wizerunek silnej, odważnej i pewnej siebie damy.
Wykreowałam
Trzy stylizacje, na różne okazje.

Rozkloszowana sukienka w szarą pipetkę dopasowana w tali o rozkloszowanym dole w połączeniu z pełnymi butami na słupku, ciepłymi skarpetkami, prostym kapeluszem, czerwonymi koralami, oraz futrzaną etolą pasuje na chłodne jesienne dni.

Sukienka w pomarańczową kratkę podkreślona w tali paskiem z tego samego materiału jak reszta sukienki, z białym słomianym kapeluszem, drewnianym naszyjnikiem i butami na koturnie z wyciętymi palcami na letnie spacery.

Dwuczęściowy kostium plażowy w kwiaty z zabudowanym stanikiem opartym na formie trójkąta, wiązanym na szyi. Dół to szorty z wysokim stanem, do tego plażowa torba, okrągłe okulary i turban to był najczęstszy widok na polskich plażach. Do każdej stylizacji został dobrany makijaż z czerwoną szminką i różowymi policzkami, ułożona fryzura z loków.